wtorek, 30 sierpnia 2011

Ja i Diabeł

"Nie będę więcej używał gitary przy nagrywaniu płyt Burzum.
Gitara to murzyński instrument." - Varg Vikernes


Wiadomo o nim niewiele - nawet to, gdzie dokładnie został pochowany pozostaje zagadką. Nazywany jest pierwszym i największym poetą bluesa. Romantyczne plotki o tym, że na rozstaju dróg sprzedał duszę diabłu, rozsiewał ponoć sam - marketing przypominający zabiegi Charlesa Bukowskiego i wielu mniej fajnych współczesnych celebrytów - a dziś wiemy już, że tak naprawdę uczył się gry na gitarze od znakomitego deltowca Charleya Pattona. Najwięcej o Johnsonie mówi nam po latach jego twórczość. Analizując tematy, które poruszał możemy szukać analogii w wizerunkach ponurych songwriterów pokroju Nicka Cave'a - dla którego zresztą wczesny blues, wczesny folk zdaje się być bardzo ważnym źródłem inspiracji. Niemniej, mimo, że to zapewne tematyka jego tekstów - diabeł, wieczna włóczęga, kobiety, picie - w kluczowych momentach przysporzyła mu największej popularności i przypieczętowała siłę jego mitu, to tak naprawdę współcześnie ceni się go najbardziej jako wirtuoza gitary. Jego gra od wielu dekad niezmiennie wpływa na zastępy gitarzystów w różnych częściach świata. (...)

Fragment mojego artykułu Ja i Diabeł - czyli słów kilka z okazji roku johnsonowskiego, który wraz z kilkoma innymi moimi tekstami okołomuzycznymi ukaże się w najbliższym numerze Ulvhel. Więcej szczegółów wkrótce.

7 komentarzy:

Tomko Cel Batran pisze...

Pamiętaj, żeby odpowiednio zareklamować Ulvhela, kiedy już się pojawi:)
Słyszałeś o zinie Przesilenie?

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Nie bój żaby. Zareklamuję. Będę miał swoją pulę egzemplarzy na sprzedaż.

Przesilenie - tak chyba słyszałem, bo po grafach widzę, że byłem już na ich stronie. To chyba jednak odległa mi rzecz...

Tomko Cel Batran pisze...

Pytam o Przesilenie, bo na Menuo poznałem osobę związaną z tym pisemkiem. Tematyka nie jest mi w 100% bliska, bo mało we mnie ebm i cybergotyku, ale jeśli będzie taka możliwość to na pewno zakupię.
Jak tam "wczasy"? Będzie kolejne wydanie "marginesów"?

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Powinno być:) Mam tu jak zwykle za dużo rzeczy na raz na głowie...

Tomko Cel Batran pisze...

Jeszcze dorobisz się swojej audycji w Trójce :D

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Tak. Będę nadawał z celi nr 3.

Tomko Cel Batran pisze...

Widzę, że vargowe inspiracje nadal obecne!